[av_image src=’http://www.sspn.ir/wp-content/uploads/2017/12/1.png’ attachment=’3295′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
بعد از کابل کشی یک شبکه کامپیوتری برای اطمینان از نحوه ی کابل کشی درست و بدون عیب و برای اطمینان از صحیح کار نمودن شبکه و قطع نبودن کابل ها باید شبکه را با وسیله ای تست نمود.تستر های زیادی در بازار وجود دارد که هرکدام با توجه به کارخانه سازنده آن اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهند.
بهترین تستر جهان به نام تستر فلوک شناخته می شود .

کمپانی فلوک از سال 1948 توسط آقای Sir John Flukeتاسیس شده و تا به حال در بیش از 120 کشور ، محصولات خود را ارائه می کند.این کمپانی مدعیست که به 99% از 100% اهداف خود رسیده است.

گزینه های اختصاصی تستر فلوک:

Certify Copper Twisted Pair Cable : کابل های مسی زوجی پس از طی کردن مراحل مختلف تست با توجه به استانداردهایTIA /ISO گواهی استاندارد را دریافت می کنند. این تست ها توسط ابزار آلات خاص تست کابل انجام می گیرد که در نهایت با توجه به استانداردهای تدوین شدهPass / Fail می شوند.

The Tools : ابزار آلات  تولید کنندگان زیادی وجود دارند که ابزارآلات تست شبکه را تولید می کنند که با توجه به کیفیت و تنوع محصولات می توان از

Fluke Networks – DTX Series نام برد
DSX5000 و DTX1800 نمونه این نوع تستر ها می توان به تستر  میتوان اشاره کرد
Needs of Certification

پیمانکارانی که باید تاییده گواهی کابل را برای کارفرما تهیه کنند تا کارفرما مطمئن شود که شبکه آنها توانایی پشتیبانی از برنامه های خاص مثلVOIP یا10Gرادارد.

Standards

روش عملکرد تست های شبکه :  بر اساس استانداردهایANSI/TIA/EIA 568-B.1 وISO/IEC 11801 مشخص می شوند که در سیستمANSI بر اساس دسته بندی های (Cat3, Cat5e,Cat6, Cat7) و در سیستمISOبر اساس کلاس های(Class C,D,E,F) نام گذاری می شوند.

عملکرد هر دسته یا کلاس
محدود می شود بهPass / Failشدن محدوده فرکانسی مربوط به آن دسته یا کلاس
برای مثال دردستهCat3/ Class C که دیگر استفاده نمی شود در پهنای باند 16 مگاهرتز,
درCat5e / Class D در پهنای باند 100 مگاهرتز,
درCat6 / Class E در پهنای باند 250 مگاهرتز
و درCat7 / Class F در پهنای باند 600 مگاهرتز کار می کند.

Wiremap : کاربردWiremap برای این است تا اشکالات فیزیکی را بتوانیم شناسایی کنیم مثل : نصب صحیح سوکت ها در انتهای کابل, هرگونه اتصال کوتاه بین 2 یا چند رشته کابل, قطعی 1 یا چند رشته, چیدمان صحیح رشته ها و غیره

Propagation Delay : مدت زمانی را که یک سیگنال از یک طرف کابل فرستاده می شود و در طرف دیگر دریافت می شود که بر اساسmilliseconds,nanosecond, picosecends سنجیده می شود را گویند.

Delay Skew : تفاوتPropagation Delay بین سریعترین و کندترین زوج راDelay Skew گویند که معمولا بین 25-30nanoseconds (nSec) برروی 100 متر کابل می باشد.

Cable Lenght : با استفاده از این پارامتر اطمینان پیدا می شود که طول کابل از استاندارد 100 متر تجاوز نکند.

Insertion Loss : اشاره کننده میزان افت سیگنال در انتهای یک خط نسبت بهInsertion Loss اولیه که برروی خط ایجاد شده که این افت توسط مقاومت الکتریکی کابل مسی ایجاد شده یا افت انرژی توسط عایق های روی کابل یا میزان امپدانس ایجاد شده توسط کانکتور ها. این پارامتر معمولا بر حسبdB با یک علامت منفی (-) مشخص می شود. میزان این مقدار با زیاد شدن طول و فرکانس کابل افزایش میابد.

Return Loss : میزان مقدار سیگنال برگشتی به سمت فرستنده می باشد. این مقدار سیگنال برگشتی توسط اختلاف امپدانس کابل یا کانکتور بوجود می آید که معمولا به علت کشیدگی بیش از حد کابل یا معیوب بودن کانکتور پدید می آید.

Near End-Cross Talk  NEXT : میزان انتشار سیگنال یک زوج برروی سیگنال برگشتی از زوج دیگر راNEXT گویند.

Powe Sum NEXT PS NEXT : جمع مقدار NEXT 3زوج بر روی زوج دیگر را PSNEXT گویند.

The Equal-Level Far-End Crosstalk ELFEXT : میزان FEXT انتهای هر خط را می گویند. FEXT در عمل بسیار شبیهNEXT می باشد با این تفاوت که در انتهای کابل (در سمت گیرنده) اتفاق می افتد.

Power Sum ELFEXT : جمع مقدارFEXT 3زوج بر روی زوج دیگر راPSELFEXT گویند.

Attenuation-to-Crosstalk ratio  ACR
تفاوت بین افت سیگنال وNEXT که برحسبdB سنجیده می شود و مشخص کننده میزان قدرت افت سیگنال نسبت بهCrosstalk انتهای خط می باشد. در حالت معمول میزانACR باید در حدود 7dB باشد تا بتوانیم یک کارآیی خوب از کابل داشته باشیم. در بعضی مواقع لازم است از کابل های

(STP (ShieldedTwisted Pair بجای (UTP (UnshieldedTwisted Pair استفاده کنیم تا میزانACRرا بالا ببریم.

Power Sum ACR PSACR : همانندACR می باشد با این تفاوت که ازPSNEXT برای تست استفاده می شود.

DC Loop Resistance : میزان مقاومت برروی یک زوج را که در انتهای کابل بصورتLoop درآمده باشد و معمولا تحت تاثیر امپدانس قرار می گیرد, این پارامتر معمولا تاثیر کمتری نسبت به InsertionLoos دارد اما در مواقع خاصی برای مثال هنگامی که ازPoE استفاده می کنیم نقش بسزایی را بازی می کند
[/av_textblock]

[av_image src=’http://www.sspn.ir/wp-content/uploads/2017/12/Untitled111.png’ attachment=’3293′ attachment_size=’full’ align=’center’ styling=” hover=” link=” target=” caption=” font_size=” appearance=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’][/av_image]

[av_textblock size=” font_color=” color=”]
این تستر اطلاعات زیر را بصورت دقیق در اختیار ما قرار می دهد:

•تست دقيق و كامل لايه فيزيكي شبكه شامل كابل، كيستون پريز، پچ پنل ، پچ كابل
•تاييد اصلي يا غيراصلي بودن تجهيزات پسيو شبكه(كابل، كيستون، پچ پنل، پچ كابل(
•استخراج متراژ دقيق كابل كشي‌ها
•گزارش اشكالات اتصالات پچ‌پنل و كيستون
•گزارش قطع بودن يا ضعيف بودن نحوه اتصال رشته‌هاي كابل به كيستون
•گزارش وجود نويز ومحل دقيق آن در مسير كابلكشي
•گزارش وجود كشش يا خمش بيش از حد و محل دقيق آن در مسير كابلكشي
•گزارش ميزان خلوص مس بكار رفته در كابل شبكه
•تست مقاومت و ميزان رسانايي كابل
[/av_textblock]

خانه درباره ماتماس با ما