فیوژن فیبر نوری یا  ( Fiber Optic Splicing )  به فرایندی گفته میشود که تارهای دو رشته فیبر نوری به هم جوش خورده میشوند که به اصطلاح به آن فیوژن میگویند.در این روش از قوس الکتریکی و گرما توسط دستگاه فیوژن فیبر نوری یا fusion splicer برای حرارت دادن و اتصال دو تار فیبرنوری به هم استفاده میشود. از فیوژن فیبر نوری برای جوش یا فیوژن انواع کابل فیبر نوری بهره گرفته میشود که یک کار کاملا تخصصی بوده و نیاز به یک اپراتور مجرب و آموزش دیده دارد. دستگاه هایی که قبل از این مورد استفاده قرار میگرفته تکنولوژی میکروسکوپی داشته و بیشتر عملیات فیوژن توسط اپراتور انجام میگرفت بهمین جهت درصد خطا در فیوژن بالا میرفت ولی در دستگاه های فیوژن جدید عمل تراز کردن یا core alignment تارهای فیبر نوری و جوش کابل فیبر نوری توسط دستگاه با دقت بالا انجام گرفته و اپراتور نیز با استفاده از لنز میکروسکوپی دستگاه و نمایشگر LCD دستگاه عملیات و کیفیت جوش فیوژن را مشاهده می نماید. از برندهایی که دستگاه فیوژن فیبر نوری تولید میکنند میتوان به سومیتمو ، فوجیکارا و کرنینگ اشاره کرد.

 

دستگاه فیوژن فیبرنوری

دستگاه فیوژن فیبر نوری

فیوژن یا عمل جوش کابل فیبر نوری  ( Splicing ) در موارد مختلفی انجام میشود.اگر کابلی در اثر ضربه یا کشش دچار قعطی شود از فیوژن میتوان استفاده نمود تا قطعی پیش آمده را اصلاح کرد و یا در مسافت های خیلی طولانی و در هنگام کابل کشی ( با توجه به محدود بودن طول کابل های فیبر نوری هنگام تولید در کارخانه ) از فیوژن فیبر نوری برای اتصال رشته کابل جدید به کابل قبلی استفاده میشود. البته لازم به ذکر است درصورتی که فیوژن در رک و درون پچ پنل فیبر انجام نگیرد از مفصل فیبر نوری برای محافظت از کابل در محل فیوژن و جلوگیری از قطعی آن استفاده میشود.در این حالت پس از اتصال و فیوژن دو رشته کابل فیبر ، کابل ها داخل مفصل فیبر گذاشته میشوند تا بر اثر کشش و یا ضربه ،  اتفاقی برای  جوش یا فیوژن مورد نظر پیش نیاید.

مفصل فیبر نوری

نمای داخلی مفصل فیبر نوری

در موارد دیگری نیز مانند اتصال کابل فیبرنوری به پچ پنل فیبر نوری واقع در اتاق سرور یا دیتاسنتر از عمل فیوژن استفاده میشود. در فیوژن فیبر نوری ، پس از حرارت دیدن و ذوب شدن تارهای فیبر در نقطه جوش ، عمل فیوژن توسط الکترودهای دستگاه اتفاق میفتد.پروسه اتصال و جوش تارهای فیبر نوری یک سری مقدمات و مراحلی دارد که به آن میپردازیم.

مراحل فیوژن فیبر نوری

عملیات فیوژن کابل فیبر نوری شامل 4 مرحله میباشد که بایستی با دقت و توسط کارشناس متخصص و با تجربه این امر انجام شود زیرا فیوژن کاری حساس و دقیق میباشد و هرگونه خطا و سهل انگاری باعث میشود فیوژن زده شده از کیفیت لازم برخوردار نباشد و نرخ تلفات آن بالا باشد.مراحل فیوژن به شرح زیر میباشد :

1-استریپ کردن کابل فیبر

در این مرحله با دستگاه خاصی به نام استریپر پوشش انتهایی ( محافظ پلیمری ) دو سر کابل خارج میشود. استریپر فیبر نوری شبیه استریپرهای کابل های مسی هستند که برای جدا کردن پوشش کابل ها مورد استفاده قرار میگیرند ولی بسیار دقیق تر عمل میکنند و توسط شخص با تجربه بایستی انجام گیرد تا به تارهای فیبر درون کابل آسیبی وارد نشود.نمونه یک استریپر در شکل زیر مشاهده میشود :

استریپر فیبر نوری

2- تمیز نمودن کابل فیبر نوری

در این مرحله که بعد از مرحله استریپ کابل اتفاق می افتد بوسیله دستمال خاصی که آغشته به الکل میباشد کابل را تمیز نموده تا عملیات فیوژن با دقت بیشتر و بدون خطا انجام گیرد.

3- برش فیبر یا Cleaving

در این مرحله انتهای دو سر کابل مورد نظر برای فیوژن بمنظور ایجاد سطح مقطعی صاف و عمود با دستگاهی بنام Cleaver  بریده میشود.این مرحله بسیار مهم میباشد و در صورتی عملیات کات و بریدن انتهای کابل ها با کاتر مربوطه بدرستی و با دقت انجام نشود احتمال بروز خطا در فیوژن بالا بوده و یا در صورت فیوژن کابل ، میزان loss  و افت سیگنال بالا بوده و دچار مشکل خواهیم شد.

کلیور فیبر نوری فوجیکارا

در شکل بالا کلیور فوجیکارا مدل CT-06  مشاهده میشد که برای کلیو کردن کابل فیبر در انواع پروژه های فیبر و FTTH  میتوان از آن استفاده نمود.

4- فیوژن اسپلایسینگ

در این مرحله که مرحله آخر میباشد تارهای فیبر که در مرحله قبل برش خوردند درون محل خاصی درون دستگاه قرار میگرند تا ثابت بمانند و تکان نخورند ، تنظیمات لازم  روی دستگاه فیوژن انجام میگیرد و سپس دستگاه بصورت اتوماتیک انتهای دو رشته فیبر داخل دستگاه را هم تراز کرده و در راستای هم قرار میدهد و سپس توسط ایجاد حرارت به روش قوس الکترونیکی دو رشته فیبر را فیوژن میکند. بعد از عملیات فیوژن روی نقطه جوش یا فیوژن  ، کریمپ و پوشش حرارتی نصب میشود. این پوشش برای محافظت از تارهای فیبر در محلی که اتصال و جوش انجام گرفته ضروری میباشد.کیفیت فیوژن فیبرنوری ، ارتباط مستقیمی با کیفیت و زاویه انتهایی فیبر مورد نظر که در مرحله 3 توسط دستگاه cleaver برش خورده بستگی دارد.اگر این مرحله بدرستی انجام نگیرد احتمال وجود اتلاف و تلفات بالا در کابل فیبر وجود خواهد داشت.پس در این مرحله هم تجربه کارشناس مربوطه و هم مرغوب بودن دستگاه کلیور مهم میباشد.

مشخصات و قابلیت های دستگاه فیوژن فیبر نوری

برندهای معروف تولید کننده دستگاه های فیوژن ، فوجیکارا ، کرنینگ و سومیتومو میباشند. این دستگاهها هم اکنون بسیار پیشرفت کرده و قادر هستند انواع کابل فیبر نوری را با ضریب خطا و تلفات پایین ( در صورت مهارت کارشناس مربوطه ) فیوژن یا جوش بدهند. دستگاه های فیوژن معمولا بصورت پرتابل ساخته میشود که قابلیت حمل و نقل داشته و به همین جهت مجهز به باطری قابل شارژ بوده  و توانایی انجام تعداد زیادی فیوژن و هیتر را با یک بار شارژ دارند. عمل هیتر ، بعد از ذوب شدن تارهای فیبرنوری و فیوژن فیبر انجام میگیرد و اشاره به ذوب کردن کریمپ حرارتی روی محل فیوژن اشاره دارد که سریعا انجام میگیرد و برای حفاظت از فیبر در محل فیوژن صورت میگیرد. قابلتهایی که اکثر دستگاه های فیوژن فیبر نوری در اختیار ما قرار میدهند بشرح زیر میباشد :

 • حفاظت در برابر باد در هنگام فیوژن
 • درای صفحه نمایش برای مشاهده پروسه فیوژن
 • قابلیت محاسبه و نمایش تلفات فیوژن ( بر حسب دسی بل یا db انداره گیری میشود ) روی صفحه نمایش
 • مجهز به باتری با ظرفیت بالا برای فیوژن صد تا دویست فیوژن با یک بار شارژ
 • امکان ذخیره سازی  نقطه جوش ها برای بررسی های بعدی
 • دارای عمر بالای الکترود ( در بعضی از مدل ها گفته شده به 4000 جوش هم میرسد)

خدمات فیوژن فیبر نوری

 • خدمات 24 ساعته فیوژن فیبرنوری
 • اجرای فیوژن فیبر نوری در پروژه های FTTH مخابرات
 • اجرای فیوژن فیبر نوری در پروژه های دیتاسنتر و زیر ساخت شبکه
 • خدمات تخصصی فیبر نوری و اجرای پروژه های فیبر نوری
 • کابل کشی و مفصل بندی فیبر نوری
 • عیب یابی شبکه های فیبر نوری و انجام تست OTDR فیبر نوری

انتخاب درست اولین قدم از یک خرید هوشمندانه است ، برای بهترین انتخاب کارشناسان فنی پارسیان شبکه در کنار شما هستند. شما میتوانید پیش از خرید از خدمات مشاوره رایگان کارشناسان فنی پارسیان استفاده کنید .

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

خانه درباره ماتماس با ما